BoConcept Holding

<<< Tilbage

Kurs pr. 29.9.16: 480,00
Kursgraf over de seneste 2 år (log. scala):
Virksomhedsprofil:
BoConcept Holding A/S' formål er 100% ejerskab af BoConcept A/S, hvor alle operationelle aktiviteter finder sted. BoConcept A/S er konceptholder for den globale franchisebaserede retailkæde BoConcept med 247 Brand Stores og 109 Studios i 42 lande. Aktiviteterne i BoConcept A/S er udelukkende rettet mod udvikling, support og vareforsyning til BoConcept kæden.

Seneste 3 briefings og profit warnings:
2016.08.03 Profit Warning:
BoConcepts ledelse forventer at øge omsætningen med 3-5% for 2016/17
2016.03.09 Profit Warning:
BoConcepts ledelse forventer nu en omsætningsvækst på 8% og en EBIT-margin i niveauet 9% for 2015/16
2015.12.02 Profit Warning:
BoConcepts forventer nu en omsætningsvækst på ca. 7-8% og en EBIT-margin på 7-8% for 2015/16
BoConcept Holding
Mørupvej 16
7400 Herning
Tel. 70 13 13 66
Fax 96 26 72 16
Homepage http://www.boconceptholding.dk/
E-Mail : boconcept@boconcept.com

Investor Forum:
Dette selskab deltager ikke i Investor Forum.

Bestyrelsesformand:
Peter Thorsen

Direktion:
Koncernchef Torben Paulin, Hans Barslund, Peter Linnet

Hovedaktionærer:
Layout Bidco A/S, Egne aktier, BoConcept Invest ApS, SmallCap Danmark, Kirk & Thorsen Invest, Mitiska NV

Aktiedata:
2622119 B Aktier á DKK 10
240000 A Aktier á DKK 10

Kalender
Årsafslutning : 30.04.15
Årsregnskabsmeddelelse : 23.06.16

Regnskabsposter:
KONCERNTAL DKK('000)2011/122012/132013/142014/152015/16
Nettoomsætning1.022.1731.026.1331.049.4691.147.5131.234.912
Resultat af primær drift36.73619.459-21.71815.051119.534
Finansielle poster, netto2.817-2.097-2.014-7.868-142
Resultat af ordinær drift39.55317.362-23.7327.183119.392
Ekstraordinære poster000-65.7950
Skat13.9906.023-10.893-1.50026.207
Nettoresultat25.56311.339-11.810-56.87493.185
Ordinært resultat efter skat25.56311.339-11.8108.92193.185
Udbytte %20,000,000,000,000,00
Aktiekapital28.62128.62128.62128.62128.621
Egenkapital224.872228.032210.256157.327251.825
Balance541.582532.278581.850526.227583.390
Antal medarbejdere575580627612533
Soliditet41,542,836,129,943,2
EPS8,94,0-4,13,132,6
BVPS78,679,773,555,088,0

<<< Tilbage