Scandinavian Brake Sys.

<<< Tilbage

Kurs pr. 29.9.16: 27,90
Kursgraf over de seneste 2 år (log. scala):
Virksomhedsprofil:
Scandinavian Brake Systems A/S (tidligere Obtec A/S) forretningsområde kan opdeles i den traditionelle del som udvikler, producerer og distribuerer bremse- og friktionsdele til biler, motorcykler samt energi- og industrianlæg og det nye forretningsområde, udvikling og produktion af dieselpartikelfiltre - altså miljøprodukter, der forhindrer udslip af sundhedsskadelige partikler fra dieseludstødning - til næsten alle typer køretøjer.

Seneste 3 briefings og profit warnings:
2017.03.27 Profit Warning:
SBS-ledelsen forventer omsætning på over 760 mio. kr. i 2017
2016.11.23 Profit Warning:
Ledelsen i SBS nedjusterer grundet lavere omsætning end ventet på et af divisionens store markeder, UK
2016.04.13 Profit Warning:
Scandinavian Brake Systems forventer en mindre fald i omsætningen for 2015
Scandinavian Brake Sys.
Kuopiovej 11, Postboks 289
5700 Svendborg
Tel. 63 21 15 15
Fax 63 21 15 95
Homepage http://www.sbs.dk
E-Mail : sbs@sbs.dk

Investor Forum:
Dette selskab deltager ikke i Investor Forum.

Bestyrelsesformand:
Peter Eriksen Jensen

Direktion:
Adm. dir. Mads Bonde Hansen, Carsten Schmidt,

Hovedaktionærer:
Stiholt Holding A/S, HCS 82

Aktiedata:
3208500 Aktier á DKK 10

Kalender
Årsafslutning : 31.12.16
Årsregnskabsmeddelelse : 20.03.16

Regnskabsposter:
KONCERNTAL DKK('000)20122013201420152016
Nettoomsætning946.1381.033.2741.013.900783.500769.700
Resultat af primær drift058.72150.000-115.80019.400
Finansielle poster, netto0-29.945-3.900-22.200-26.200
Resultat af ordinær drift026.85441.800-138.000-6.800
Ekstraordinære poster0-13.44846.400010.000
Skat013.14326.50033.900-3.100
Nettoresultat026361.700-171.9006.300
Ordinært resultat efter skat013.71115.300-171.900-3.700
Udbytte %0,000,000,000,000,00
Aktiekapital32.08532.08532.10032.10032.100
Egenkapital0-89.263-26.300-196.800-183.800
Balance0767.273607.500463.200441.200
Antal medarbejdere492444443334283
Soliditet0,0-11,6-4,3-42,5-41,7
EPS0,04,34,8-53,6-1,2
BVPS0,0-27,8-8,2-61,3-57,3

<<< Tilbage