Roblon

<<< Tilbage

Kurs pr. 29.9.16: 239,00
Kursgraf over de seneste 2 år (log. scala):
Virksomhedsprofil:
Roblons aktiviteter er opdelt i 3 divisioner. Industrial Fiber er selskabets største enkeltområde, forarbejder højteknologiske fibre og fremstiller folier til kabelindustrien. Endvidere fremstilles produkter til offshore industrien samt forskellige fiberprodukter til industrien. Roblon Lighting producerer præcisionsbelysning til forskellige belysningsformål. Roblon Engineering producerer maskiner til tovværks og kabelindustrien.

Seneste 3 briefings og profit warnings:
2017.01.27 Profit Warning:
Ledelsen i Roblon holder fast i sine forventninger til 2016/17
2016.12.21 Profit Warning:
Roblons ledelse fastlægger forventnignerne til regnskabsåret 2016/17
2016.10.06 Profit Warning:
Roblens ledelse nedjusterer sine forventninger til omsætning i forbindelse med frasalg af Lighting

Roblon
Nordhavnsvej 1, Postboks 120
9900 Frederikshavn
Tel. 96 20 33 00
Fax 96 20 33 99
Homepage http://www.roblon.com
E-Mail : info@roblon.com

Investor Forum:
Der er i øjeblikket ikke nogen indlæg i Investor Forum omkring dette selskab.

Bestyrelsesformand:
Jørgen Kjær Jacobsen

Direktion:
Adm. direktør Lars Østergaard, Carsten Michno, Kim Müller

Hovedaktionærer:
ES Holding Frederikshavn (Erik Schou), Investeringsrådgivning, Fundamental Invest, Danske Bank

Aktiedata:
1510400 B Aktier á DKK 20
5555 A Aktier á DKK 1000

Kalender
Årsafslutning : 31.10.16
Årsregnskabsmeddelelse : 14.01.16

Regnskabsposter:
KONCERNTAL DKK('000)2011/122012/132013/142014/152015/16
Nettoomsætning253.782266.994259.787227.683229.591
Resultat af primær drift39.33753.38851.30622.10728.137
Finansielle poster, netto1.7567311.9771.922687
Resultat af ordinær drift41.09354.11953.28324.02928.824
Ekstraordinære poster0000-2.669
Skat10.27813.14012.8505.6476.192
Nettoresultat30.81540.97940.43318.38219.963
Ordinært resultat efter skat30.81540.97940.43318.38222.632
Udbytte %50,0050,0060,0050,0050,00
Aktiekapital35.76335.76335.76335.76335.763
Egenkapital207.041230.284252.821249.724251.827
Balance244.048274.495300.631287.430300.630
Antal medarbejdere136138138139130
Soliditet84,883,984,186,983,8
EPS19,722,922,610,312,7
BVPS115,8128,8141,4139,7140,8

<<< Tilbage