Spar Nord

<<< Tilbage

Kurs pr. 29.9.16: 64,00
Kursgraf over de seneste 2 år (log. scala):
Virksomhedsprofil:
Spar Nord Bank A/S er Danmarks 5. største full-service retail bank. Det traditionelle kerneområdet er Nordjylland, men bankens målsætning er at blive landsdækkende med tilstedeværelse i alle større byer. Banken har 82 filialer/lokalbanker, der har stor grad af frihed. Lokalbankerne udgør den største forretningsenhed, dernæst følger indtjeningsområderne Handel og Udland samt leasingselskabet Finans Nord.

Seneste 3 briefings og profit warnings:
2017.02.15 Profit Warning:
Ledelsen i Spar Nord udmelder forventninger til årsregnskabet 2017 i forbindelse med årsrapporten 2016
2016.11.02 Profit Warning:
Forventningerne til 2016 opjusteret efter solidt Q3
2016.08.25 Profit Warning:
Spar Nords ledelse fastholder forventningerne
Spar Nord
Skelagervej 15
9100 Aalborg
Tel. 96 34 40 00
Fax 96 34 45 60
Homepage http://www.sparnord.dk
E-Mail : sparnord@sparnord.dk

Investor Forum:
Dette selskab deltager ikke i Investor Forum.

Bestyrelsesformand:
Kjeld Johannesen

Direktion:
Adm. dir Lasse Nyby, Lars Møller, John Lundsgaard

Hovedaktionærer:
Spar Nord Fonden, Nykredit Realkredit, FMR corp. and FIL, Spar Vest Fonden, Wellington Management Company, Egne aktier

Aktiedata:
125529918 Aktier á DKK 10

Kalender
Årsafslutning : 31.12.15
Årsregnskabsmeddelelse : 09.02.17

Regnskabsposter:
KONCERNTAL DKK('000)20122013201420152016
Nettorente- og gebyrindtægter2.120.3002.776.0002.809.9002.860.5002.771.400
Resultat før omkostninger2.386.7003.026.9003.223.1003.360.2003.186.900
Omkostninger1.621.0001.793.9002.019.3001.941.6001.896.400
Ordinært driftsresultat253.400605.400705.0001.073.5001.028.100
Ekstraordinære poster26.30067.100000
Skat55.900136.40091.400176.800189.900
Nettoresultat223.800536.100613.600896.700838.200
Ordinært resultat efter skat197.500469.000613.600896.700838.200
Udbytte %0,0010,0016,0050,0075,00
Aktiekapital1.255.3001.255.3001.255.3001.255.3001.255.300
Egenkapital5.975.3006.532.7007.033.0007.887.0008.627.100
Balance79.145.70074.604.90078.825.40077.118.40078.473.500
Antal medarbejdere1.6531.5121.5071.5381.540
Soliditet7,58,88,910,211,0
EPS1,93,74,97,16,7
BVPS47,652,056,062,868,7

<<< Tilbage