RTX

<<< Tilbage

Kurs pr. 29.9.16: 113,00
Kursgraf over de seneste 2 år (log. scala):
Virksomhedsprofil:
RTX Telecom, er en international koncern, der er førende inden for udvikling og produktion af projekter og produkter vedr. trådløs telekommunikation. Koncernen er opdelt i to forretningsenheder med separat markeds- og produktfokusering. Aktiviteterne kan henføres til kundebetalte udviklingsopgaver og royalty, samt salg af forskellige produkter.

Seneste 3 briefings og profit warnings:
2017.05.03 Profit Warning:
Ledelsen i RTX fastholder de udmeldte forventninger for regnskabsåret 2016/17
2017.01.27 Profit Warning:
RTX's ledelse fastholder de udmeldte forventninger for regnskabsåret 2016/17
2016.11.29 Profit Warning:
Ledelsen forventer en omsætning på 420-435 mio kr. for 2016/17
RTX
Strømmen 6
9400 Nørresundby
Tel. 96 32 23 00
Fax 96 32 23 10
Homepage http://www.rtx.dk
E-Mail : info@rtx.dk

Investor Forum:
Dette selskab deltager ikke i Investor Forum.

Bestyrelsesformand:
Peter Thostrup

Direktion:
Adm. dir. Jacob Vittrup (fratræder ultimo april), ,

Hovedaktionærer:
Jens Hansen, Jens Toftgård Petersen, Egne aktier, Susanne P. Elbæk

Aktiedata:
9142838 Aktier á DKK 5

Kalender
Årsafslutning : 30.09.14
Årsregnskabsmeddelelse : 25.11.15

Regnskabsposter:
KONCERNTAL DKK('000)2011/122012/132013/142014/152015/16
Nettoomsætning203.804242.730288.319349.502395.555
Resultat af primær drift2.49014.43436.97052.29265.765
Finansielle poster, netto39-1.641-1.0326642.715
Resultat af ordinær drift2.52912.79335.93852.29268.480
Ekstraordinære poster00-33300
Skat63819.847-19.892-4.05518.980
Nettoresultat1.891-7.05455.49748.90149.500
Ordinært resultat efter skat1.891-7.05455.83048.90149.500
Udbytte %0,009,0019,0017,0036,00
Aktiekapital47.17047.17044.37445.68747.164
Egenkapital156.3210227.565265.906280.563
Balance212.3640305.212271.577355.416
Antal medarbejdere1641541550193
Soliditet73,60,074,697,978,9
EPS0,2-0,76,05,45,3
BVPS16,40,025,528,929,7

<<< Tilbage