BankNordik

<<< Tilbage

Kurs pr. 29.9.16: 127,00
Kursgraf over de seneste 2 år (log. scala):
Virksomhedsprofil:
BankNordik (tidligere Føroya Banki) er en af to full-service banker på Færøerne, og har hovedkontor i Torshavn. Der er yderligere 20 afdelinger på øerne foruden en i København. Forretningsområderne er Personal Banking, Corporate Banking, Markets & Treasury ud over at tilbyde skadeforsikring og ejendomsmægling. Ydelserne modsvares af, hvad der tilbydes af andre nordiske banker.

Seneste 3 briefings og profit warnings:
2017.02.28 Profit Warning:
Ledelsen i BankNordik udmelder forventningerne til årsregnskabet 2017 i forbindelse med årsrapporten 2016"
2016.11.01 Profit Warning:
BankNordiks ledelse opjusterer forventningerne til "profit before impairment charges"
2016.05.20 Profit Warning:
BankNordiks ledelse fastholder sine forventninger til et resultat før skat og værdireguleringer i niveauet 150-190 mio. kr. for 2016
BankNordik
Húsagøta 3
3048 FO-110 Tórshavn
Tel. +298 330 330
Fax
Homepage http://http://www.banknordik.dk/
E-Mail : ir@foroya.fo

Investor Forum:
Dette selskab deltager ikke i Investor Forum.

Bestyrelsesformand:
Stine Bosse

Direktion:
Adm. Direktør Árni Ellefsen, ,

Hovedaktionærer:
Figgingargrunnurin fra 1992, Lind Invest, Egne aktier

Aktiedata:
10000000 Aktier á DKK 20

Kalender
Årsafslutning : 31.12.15
Årsregnskabsmeddelelse : 27.02.17

Regnskabsposter:
KONCERNTAL DKK('000)20122013201420152016
Nettorente- og gebyrindtægter808.552762.405698.708694.735604.875
Resultat før omkostninger947.925927.903838.295714.483682.002
Omkostninger680.002631.179812.6981.049.632473.680
Ordinært driftsresultat121.470113.868-92.154-396.712186.830
Ekstraordinære poster00027.8580
Skat18.39721.47235.257-114.29237.659
Nettoresultat103.07392.396-127.411-254.562149.171
Ordinært resultat efter skat103.07392.396-127.411-282.420149.171
Udbytte %5,007,5010,000,000,00
Aktiekapital200.000200.000200.000200.000200.000
Egenkapital2.053.3622.155.9981.999.1951.766.3351.922.035
Balance17.608.96617.084.56216.535.50116.247.81415.552.094
Antal medarbejdere550528506446415
Soliditet11,712,612,110,912,4
EPS10,39,2-12,7-28,214,9
BVPS205,3215,6199,9176,6192,2

<<< Tilbage